07:00 Фільм "Львів, нам Личаківська мила в будь-яку погоду" | |
Фільм "Львів, нам Личаківська мила в будь-яку погоду"
Фільм "Львів, нам Личаківська мила в будь-яку погоду"
Перенесемося уявою у XIV ст. Ми йдемо до Львова з боку Винників. Перед нами лісова дорога, обабіч — яри і пагорби, густо порослі лісом. Дорога доходить до місця, де зараз розміщений Винниківський ринок, і звертає праворуч, виходить на трасу сучасної вул. Лисенка і звідти — уже до Львова. Це так звана Глинянська дорога. Тут починався торговий шлях до Києва і далі на схід. Першим значним пунктом на ньому були Глиняни — звідси первісна назва. Зараз Глиняни — невелике містечко, а в ті часи…
Відрізок від згаданого повороту до початку сучасної вулиці порослий був суцільним лісом. Тільки наприкінці XV ст. через нього була прокладена дорога, і тим самим визначилася нинішня траса вулиці. Наприкінці XVI ст. в ужиток входить нова назва — Личаківська. Вулиця була центральною магістраллю Личакова — значного поселення на Галицькому передмісті. Його виникнення можна, мабуть, віднести до кінця XV ст. Походження назви і досі залишається невиясненим. Найбільш поширеною є думка, що Личаків — перекручена назва маєтку родини Лютців — Лютценгоф.
Розвивалася вулиця повільно. В XVII ст. це взагалі були хащі, особливо в районі Личакова. Документи розповідають, що 1674 р. до намету короля Яна III Собеського, який знаходився біля сучасної вулиці Рєпіна, забіг вовк, перед тим загризши вартового. Через якийсь час у цьому ж районі вовки загризли двох драгунів. Ще у 10-20-х роках XIX ст. дво- та триповерхові будинки були тільки на початку вулиці. Відсутність промислових підприємств, віддаленість від центру сприяли збереженню патріархальності Личакова. Його мешканці тривалий час не вважали себе львів'янами. Водночас Личаків був притулком всіляких злочинних елементів.
У ХVIII-ХІХ ст. мешканці Личакова займалися переробкою зерна на муку і крупу. Звідси досить дивні на наш час назви двох бічних вулиць — Мучна і Круп'ярська. Восени личаківці йшли до міста квасити капусту, наймаючись до окремих господинь. Виготовляли вони цей продукт за власним рецептом, і капуста зберігала свої якості аж до весни. Личаків давав значну кількість візників. Взимку вони працювали на санях, влітку — на возах. Тому поява першого трамвая на Личакові була зустрінута з неприхованою ворожістю. На водія трамваю якось напали жінки та закидали його помідорами і тухлими яйцями.
Будинок № 2. Збудований в останні роки XIX ст. для Архіву карт. Архів ліквідували 1931 р. Колекція карт Галичини XIX ст. нині зберігається в Історичному архіві. Тепер тут автомобільно-шляховий технікум — один із найстаріших технікумів у Львові, заснований 1945 р.
Після смерті А.Піллера у 1791 р. друкарня перейшла до його вдови і синів. У цей час родина монополізувала всю видавничу справу Львова. Піллери мали свою паперову фабрику — спочатку в районі Шкла, а потім у Львові на Пелчинському ставі (нинішня вул. Д.Бітовського). У 1822 р. Піллери відкрили перший у Львові літографічний заклад, видавали велику кількість гравюр з видами Галичини. Фірма діяла аж до 1939 р., щоправда, дещо змінивши назву, її співвласником був президент Львова Ф.Нойман. Будинок № 20. Тут наприкінці ХУШ-ХІХ ст. містилася майстерня уславлених львівських скульпторів Г.Бітвера і А.Шімзера. Залишки будівлі збереглися до наших днів. Будинок № 28. У середині XVI ст., як уже зазначалося, тут був ліс. На лісовій галявині, що знаходилася на цьому місці, ріс дуб. У 1536 р. в його дуплі була знайдена ікона св. Лаврентія. Це оголосили чудом, і на галявині збудували однойменний костьол.
Будинок № 67. У 70-х роках XIX ст. тут містилася редакція "Праці" — першої в Галичині робітничої газети. У 1878-1 880-х роках тут працювали Іван Франко, Михайло Павлик та ін. На пагорбі стоїть костьол Богородиці Остробрамської. Тепер тут церква Покрови пресвятої Богородиці. Бона впадає у вічі своїм незвичним виглядом. Довгий час костьол і дзвіниця стояли нетинькованими. Це остання храмова споруда, збудована у Львові перед Другою світовою війною.
У 1920 р. до Львова підійшла Червона армія. Гарнізон був деморалізований. Тоді архієпископ Б.Твардовський дав обітницю поставити на свої кошти костьол Богородиці, якщо вона допоможе перемогти більшовиків.
| |
|
Всего комментариев: 0 | |